Začala topná sezóna – 5 věcí, které byste měli vědět – PORTFOLIUM

Začala topná sezóna – 5 věcí, které byste měli vědět

31.10.2020 Poradna / Aktualizováno 04.11.2020

V chladných měsících se velká část pozornosti upírá k co možná nejefektivnějšímu vytápění našich domovů. Topná sezóna je již zahájená a dokonce už i české teplárny začaly vytápět. Víte, co to pro Vás znamená? Přečtěte si naše tipy, co během topné sezóny nepodcenit a na co si dát pozor.

Dobré vědět

Topná sezóna se zahajuje dle vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb., která stanovuje datum jejího začátku na 1. září, to však neznamená, že se zahajuje vytápění. Podmínka pro zahájení vytápění totiž říká, že aby se mohlo začít topit, musí průměr venkovní teploty být dva po sobě následující dny nižší než +13°C a přitom podle předpovědi nelze očekávat následující den výrazné oteplení.

Odvzdušněte radiátory

Pokud se Vám někdy stalo, že po zahájení topné sezóny se z radiátoru začaly ozývat zvuky šplouchání či kapání nebo radiátor netopí, ani když je nastavený na maximum, je to indikátor, že se v radiátoru nachází přebytek vzduchu a měli byste ho tedy odvzdušnit. Na rychlé a jednoduché odvzdušnění najdete spoustu návodů, nebo si jednoduše přivolejte na pomoc experta.

Používejte termostat efektivně

Pokud ve Vašem bytě lze vytápění regulovat naprogramováním termostatu, je vhodné chytře nastavit programy, kdy se má topit a kdy naopak topení ztlumit. Pokud budete byt vytápět efektivně, projeví se to i na účtu od dodavatele tepla.

Dále doporučujeme, že v místnosti, kde se nachází termostat, by na radiátoru neměla být termohlavice, tedy by radiátor topil bez přestání. V případě, že tam je, nechte ji stále otevřenou naplno. Ukážeme si na příkladu, proč. Představte si, že se termostat nachází v obývacím pokoji a kotel topí podle něj. Když pak v obývacím pokoji zavřu radiátor a kvůli uzavřené hlavici tam nebude 22 stupňů, bude kotel neekonomicky dále topit a přetopí ostatní místnosti, což Vás donutí zavřít hlavice i v tam, zatímco kotel stále protápí Vaše peníze.

Topení nikdy úplně nevypínejte

Důležitým doporučením je topení nikdy zcela nevypínat. Ačkoliv se může zdát, že tento manévr vám pomůže ušetřit, je to přesně naopak. Vytopit po víkendu chladný byt z 13 stupňů na 22 je totiž mnohem energeticky náročnější než před odjezdem nastavit teplotu na 19-20 stupňů a po dobu nepřítomnosti tzv. temperovat. Prudké změny teplot zejména v zimě neprospívají ani samotnému bytu. Zdi totiž mohou promrzat, což vytváří prostředí pro vznik plísní.

U bytů, kde je dálkové teplo (tedy z kotelny domu, či jsou osazeny kalorimetry nebo poměrové měřiče tepla), taktéž doporučujeme v době pobytu doma vytápět na komfortní teplotu a v případě nepřítomnosti pouze ztlumit. Ani v tomto případě se Vám nevyplatí topení přímo vypnout, protože teplo se dělí v poměru 60 % spotřební složky (podle náměru kalorimetru) a 40 % základní složky (podle velikosti bytu).

Za základní složku musíte platit vždy, ať už topíte či ne. Někdo by si mohl myslet, že při vypnutí se ušetří alespoň na spotřební složce, ale není to pravda. Spotřební složka se v jednotlivých bytech nesmí odchýlit od průměru více než dvojnásobek z průměru domu a zároveň nesmí být menší než 80 % z průměru domu. Dle toho pokud někdo netopí vůbec, dopočítává se spotřební složka stejně do 80 % průměru domu a pokud někdo topí příliš, tak naopak nezaplatí více než dvojnásobek z tohoto průměru.

Větrejte správně

V zimě je větrání domácnosti žádoucí snad více než v létě. Dejte si však pozor, abyste větrali chytře, tedy zajistili dostatečně čerstvý vzduch, a zároveň neprotopili zbytečně moc peněz. Stačí se řídit pravidlem, že čím větší zima venku je, tím kratší dobu větráme. Na podzim je vhodné větrat 10 až 20 minut, v zimě postačí kolem 5 minut ideálně 3-4 krát denně. Není dobré větrat konstantně a nechat okna pootevřená, mnohem účinnější je otevřít okna dokořán po doporučenou dobu a poté zavřít.

Pozor, ať Vás nepřekvapí nedoplatek

Pokud jste si byt pronajali teď na podzim, může se snadno stát, že na jaře budete překvapeni sumou na faktuře a nemusí být chyba na straně špatně nastavené faktury, nýbrž na tom, ve kterých měsících se topí více a ve kterých méně či vůbec.

Pokud je měsíční záloha nastavená na 1 000 Kč a celková cena za rok je 12 000 Kč, jsou zálohy logicky nastavené správně. Jenže když začnete v listopadu bydlet v novém pronájmu a v dubnu dostanete fakturu, tak za těchto 6 měsíců máte sice na zálohách 6 000 Kč, ale vzhledem k tomu, že v zimě se topí více, tak spotřebujete 88 %, tedy 10 560 Kč (viz tabulka energetické náročnosti daných měsíců). To představuje nedoplatek více než 4 000 Kč, což někdy na nájemníky působí, že jsou zálohy špatně nastavené a jejich celkový roční výdaj bude činit místo 12 000 Kč přes 24 000 Kč, ale není to pravda.

Toho, co je při pronájmu vlastního bytu vědět a zařídit je hodně. Přenechte starosti spojené se správou pronájmu profesionálům. My v PORTFOLIUM používáme léty osvědčený a transparentní systém a staráme se o více než 435 bytů v Praze a okolí.

Věnujte se těm, na kterých opravdu záleží a pronájem nechte na nás

Děkujeme za Váš zájem,
ozveme se Vám nejpozději další pracovní den.

Volejte
+420 277 277 044 nebo zanechte nám na sebe kontakt a zavoláme my vám

    Odesláním souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

    Budťe vždy v obraze
    a sledujte nás na Instagramu