Nájemce a spolubydlící – jak vyřešit obyvatele Vašeho bytu – PORTFOLIUM

Nájemce a spolubydlící – jak vyřešit obyvatele Vašeho bytu

19.11.2019 Poradna / Aktualizováno 10.01.2020

Vybrali jste si Vašeho ideálního nájemce a nyní s ním řešíte nájemní smlouvu – on ale nyní přišel s tím, že Váš byt bude společně s ním obývat ještě jeho přítelkyně a kamarád, navíc by u něj chtěl přes prázdniny bydlet jeho bratr. Jak tyto situace vyřešit tak, aby byl Váš majetek chráněn a Vy jste zároveň neporušovali zákon? Na to se dnes podíváme v našem článku.

Návštěvy

Občanský zákoník říká, že Váš nájemce nemá povinnost Vám hlásit návštěvy, které se u něj zdrží na dobu kratší dvou měsíců. Vy také nemáte právo mu je zakazovat.

Nový člen domácnosti – spolubydlící, neboli podnájemce

Pokud se osoba, která užívá s Vaším nájemcem Váš byt, zdržuje déle než dva měsíce, je povinností nájemce Vám to oznámit a získat k tomu Váš souhlas. Vy byste v ten okamžik měli zrevidovat nájemní smlouvu a do té ho uvést jako spolubydlícího, nebo podnájemce. Taková osoba Váš byt obývá legálně, ale (a to je důležité) nevzniká žádný smluvní vztah (to znamená například i to, že pokud s nájemcem ukončíte nájemní smlouvu, z bytu musí i podnájemník). Je ale namístě nájemci zvýšit poplatky za služby, případně se zamyslet nad zvýšením nájmu z důvodu většího zatížení a opotřebení bytu. Vy také musíte ze zákona neodkladně nahlásit změnu počtu osob v domácnosti.
Existuje výjimka, v jejímž případě Vám nového člena domácnosti hlásit nemusí – jedná se o tzv. osobu blízkou, neboli rodiče, manžely nebo děti.
Pokud Váš nájemce další členy domácnosti nenahlásí, máte právo mu vypovědět nájemní smlouvu pro její porušení.

Nájemce

Třetí možnost, jak ošetřit nového člena Vaší nemovitosti, je uvést ho do nájemní smlouvy jako nájemce. Každý nájemce má stejná práva a povinnosti, jedna z nich je i přihlásit si ve Vašem bytě trvalý pobyt – s čímž se pojí možnost uzavírat podnájemní smlouvy (pokud to ovšem nezakážete v nájemní smlouvě). Na problematiku trvalého pobytu, práv a povinností a především rizik z něj vyplývajících se podrobněji podíváme v některém z našich dalších článků.

Jak to tedy vyřešit?

Dle našich dlouholetých zkušeností doporučujeme, abyste do nájemní smlouvy uváděli pouze jednoho nájemce, se kterým máte smlouvu a se kterým Vám tedy vzniká právní vztah. Zbylé osoby, které budou byt užívat, budou pouze spolubydlící, podnájemci. Zároveň Vám doporučujeme Vaši nemovitost pravidelně kontrolovat, abyste případné další neohlášené uživatele bytu včas objevili. Také zvažte, zda svým nájemcům nezakázat podnájmy Vaší nemovitosti, abyste měli o všech osobách vždy naprostý přehled.

Věnujte se těm, na kterých opravdu záleží a pronájem nechte na nás

Děkujeme za Váš zájem,
ozveme se Vám nejpozději další pracovní den.

Volejte
+420 277 277 044 nebo zanechte nám na sebe kontakt a zavoláme my vám

    Odesláním souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

    Budťe vždy v obraze
    a sledujte nás na Instagramu